x تبلیغات
ترمه نیوز

رئیس‌جمهور چین برای پوتین پیام فرستاد

 ایسنا نوشت: وزارت خارجه چین امروز (جمعه) اعلام کرد، رئیس جمهوری این کشور در پیامی به مناسبت سال نوی میلادی به همتای روس خود ابراز امیداوری کرد که دو کشور به همکاری ادامه دهند.

به گزارش خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت خارجه چین در بیانیه خود آورده است: شی جینپینگ، رئیس جمهوری چین تاکید کرد که سال‌های تبادلات ورزشی روسیه و چین از سال ۲۰۲۲ آغاز می‌شود و طرفین به نوشتن فصل جدیدی در تاریخ دوستی بین دو کشور ادامه خواهند داد که نسل به نسل منتقل می‌شود.

رئیس جمهوری چین همچنین گفت، امیدوار است که تماس‌های نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به صورت کامل حفظ شود و دو رئیس جمهور بتوانند به صورت مشترک همکاری دو جانبه و جامع بین پکن و مسکو را به سمتی طولانی مدت و مداوم سوق دهند و رهنمون کنند.

وی همچنین ابراز امیدواری کرد که همکاری استراتژیک در دوره‌ای نوین ادامه یابد و به سمت بهبود همکاری مدرن و برابر در حوزه‌های مختلف سوق پیدا کند.

اون ۲۰۲۲ را با "غذا" شروع کرد، نه تسلیحات هسته‌ای

 ایسنا نوشت: رهبر کره‌شمالی دهمین سال حضورش در عرصه قدرت را با سخنانی به پایان رساند که بیش از آنچه به تسلیحات هسته‌ای و ایالات متحده اشاره داشته باشد، روی کارخانه‌های تراکتورسازی و روپوش مدارس متمرکز بود.

 به نقل از خبرگزاری رویترز، کیم جونگ اون، رهبر کره‌شمالی در پایان چهارمین نشست عمومی هشتمین کمیته مرکزی حزب کارگران کره که از دوشنبه آغاز شده بود، گفت مهمترین هدف پیونگ‌یانگ برای سال ۲۰۲۲ شروع جهشی توسعه اقتصادی و بهبود معیشت مردم در وضعیتی است که با "مبارزه بزرگ مرگ و زندگی" مواجه هستند.   

این نشست‌ها با دهمین سالروز روی کار آمدن کیم در سال ۲۰۱۱ بعد از مرگ پدرش همزمان شد. او پیشتر از سخنرانی‌های نزدیک به سال نوی میلادی برای اعلام سیاست‌های مهم از جمله تعامل چشم‌گیر با کره‌جنوبی و ایالات متحده استفاده می‌کرد.

اما چکیده صحبت‌های کیم که امروز (شنبه) از رسانه دولتی کره‌شمالی منتشر شد، نشان می‌دهد او هیچ اشاره‌ای به ایالات متحده نداشته و تنها اشاره‌ای گذرا به گفت‌وگوهای نامعلوم درباره روابط بین دو کره و "روابط خارجی" دیده می‌شود.

تمرکز داخلی این سخنرانی بر بحران‌های اقتصادی بود که کیم در درون سرزمینش با آنها مواجه است، جایی که محدودیت‌های خودساخته در مرز برای مقابله با کرونا موجب شده تا این کشور منزوی‌تر از همیشه شود.  

براساس این گزارش کیم جونگ اون گفته است: وظایف اساسی پیش روی حزب و مردم در سال آینده، ارائه یک ضمانت قطعی برای اجرای برنامه پنج ساله و ایجاد تحولات چشمگیر در توسعه ملی و معیشت مردم است.

سهم عمده‌ای از سخنرانی کیم به مسائل داخلی اشاره داشت، از برنامه‌ای بلندپروازانه برای توسعه روستایی تا خورد و خوراک مردم، روپوش مدارس و لزوم سرکوب "تحرکات غیر سوسیالیستی".

او از پیشرفت‌های نظامی نامشخص به عنوان دستاوردی مهم در سال گذشته یاد کرد و درباره "وظایف نظامی" پیش روی دفاع ملی در سال ۲۰۲۲ هم سخنانی را مطرح کرد.

به گفته تحلیلگران، کارخانه تراکتورسازی مورد اشاره کیم جونگ اون هم احتمالا برای ساخت پرتابه‌هایی برای موشک مورد استفاده قرار می‌گیرند و گمان می‌رود کره‌شمالی به‌رغم محدویت های کرونا زرادخانه خودش را گسترش داده باشد.    

صفحه قبل 1 صفحه بعد